6x50 mm flue gas sensor type K up to 400°C
6x50 mm flue gas sensor type K up to 400°C
€12.30
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TK-G-1.0
Product information "6x50 mm flue gas sensor type K up to 400°C"
Type K thermocouple with stainless steel sleeve and glass fiber cable for temperatures up to 400°C. You can freely select the cable length in the selection list. Installation is carried out using a compression fitting which you can also obtain from our store. This thermocouple is also available as type J.
| Temperature range: | bis 400°C |
|---|
| Item number | TK-G |
| Thermocouple | NiCr-Ni - Typ K |
| Identification color (Mantel) | green |
| DIN | Class 1 DIN IEC 584 |
| Operating temperature | -50°C ... +400°C |
| Circuit type | 2-wire |
| Cores | green (+), white (-) |
| Dimensions protective sleeve | 6 x 50 mm |
| Protective sleeve material | Stainless steel V4A, WNr.1.4571 (X6CrNiMoTi17-12-2) |
| Connection cable | Glass/glass/V4A, 2 x 0.22 mm² |
| Connection length | the following dimensions (1.0 m, 2.0 m, 3.0 m, 4.0 m, 5.0 m, 6.0 m, 7.0 m , 8.0 m, 9.0 m, 10.0 m, 15.0 m) |
| Connection ends | Wire end ferrules |
| Protection class | IP54, hexagonal crimp |
- Thermocouple type K
- individually packed
Areas of application
- Kilns
- Air conditioning
- Heating technology
- Ventilation technology
- Plant engineering
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Ask us for price and delivery conditions.