Core temperature probe FeCuNi type J with Teflon handle steam-tight
Core temperature probe FeCuNi type J with Teflon handle steam-tight
€65.07
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TJ-KT-M-1.0
Product information "Core temperature probe FeCuNi type J with Teflon handle steam-tight"
Insertion sensor with thermocouple type J for the temperature range from - 50 ° C ... + 260 °C. The sensor complies with protection class IP68 and is water vapor-tight. You can select the diameter of the sensor tip and the cable length in the selection list. We also offer the insertion sensor as a type K thermocouple and with PT sensors. Please contact us if you need help selecting the right sensor.
| Temperature range: | bis 260°C |
|---|
| Item number | TJ-KT |
| Thermocouple | FeCu-Ni type J according to DIN 43710 |
| Cable length | freely selectable (1.0 m, 2.0 m, 3.0 m, 5.0 m, 6.0 m, 7.0 m, 8.0 m, 9.0 m, 10.0 m) |
| Circuit type | 2 - Leiter |
| Measuring current | ca. 1mA |
| Protective sleeve | freely selectable (Ø 4 x 150 mm, Ø 6 x 150 mm) |
| Handle | Ø = 20 mm, Länge = 120 mm |
| Connection cable | Silikon, 2 x 0,22mm² |
| Connection ends | 50 mm free ends |
| Protection class | IP68 |
| Max. Operating temperature | -50°C bis 260°C |
- Core temperature sensor
Areas of application
- Food industry
- Commercial kitchens
- Butchers
- Bakeries
- Incoming goods inspection
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.