Core temperature probe NiCrNi type K with Teflon handle steam-tight
Core temperature probe NiCrNi type K with Teflon handle steam-tight
€63.97
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TK-KT-1.0-M
Product information "Core temperature probe NiCrNi type K with Teflon handle steam-tight"
Insertion sensor with thermocouple type K for the temperature range from - 50 ° C ... + 260 °C. The sensor complies with protection class IP68 and is water vapor-tight. You can select the cable length and the diameter of the insertion sleeve in the selection list. We also offer the insertion sensor with thermocouple type J and with PT sensors.
| Item number | TK-KT |
| Thermocouple | NiCr-Ni type K according to DIN IEC 584 |
| Cable length | freely selectable (1.0 m, 2.0 m, 3.0 m, 4.0 m, 5.0 m 6.0 m 7.0 m, 8.0 m, 9.0 m, 10.0 m, 15.0 m) |
| Circuit type | 2 - wire |
| Measuring current | ca. 1mA |
| Protective sleeveDurchmesser | freely selectable (Ø = 4 mm, Ø = 6 mm) |
| Protective sleeve Length | 150 mm |
| Handle | Ø = 20 mm, Length = 120 mm |
| Connection cable | Silicon, 2 x 0,22mm² |
| Connection ends | 50 mm free ends with ferrules |
| Protection class | IP68 |
| Max. Operating temperature | -50°C bis 260°C |
- Core temperature sensor
- individually packed
Areas of application
- Food industry
- Commercial kitchens
- Butchers
- Bakeries
- Incoming goods inspection
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.