Glass fiber cable up to 400°C, length selectable
Glass fiber cable up to 400°C, length selectable
€9.59
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
MAT-G2-5.0
Product information "Glass fiber cable up to 400°C, length selectable"
High-quality glass fiber cable ideal for extending temperature sensors. Thanks to the stainless steel braiding, the cable can be used in the range from - 50 °C ... + 400 °C. You can simply select the required cable length in the selection list. You can find cables for lower temperature ranges in our store. If you require larger quantities, please contact us for a quote.
| Item number | MAT-G2 |
| Jacket insulation | V2A stainless steel mesh |
| Coat color | silver |
| Jacket diameter | 3.8 mm |
| Strand insulation | Glass silk |
| Strand color | red/white |
| Strand cross-section | 2 x 0.22 mm² |
| Cable length | see selection list above (5.0 m, 10.0 m, 15.0 m, 20.0 m, 50.0 m) |
| Temperature range | - 50 °C ... + 400 °C |
| Connection ends | open |
- Glass fiber cable
Areas of application
- Exhaust gas measurement
- Industrial technology
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.