Sheathed thermocouple type K up to 1150°C with glass fiber cable up to 400°C
Sheathed thermocouple type K up to 1150°C with glass fiber cable up to 400°C
€26.89
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TK-M-G2-1.0-1100
Product information "Sheathed thermocouple type K up to 1150°C with glass fiber cable up to 400°C"
Type K fast-response sheath thermocouple for temperatures up to 1150°C and for use in liquid and gaseous media. Ideal for temperature measurement in the exhaust gas flow as the sheathed thermocouples can withstand high pressures and vibrations. The glass fiber cable can be used up to 400°C (silicone cable up to 200°C also available in our store). Installation is very simple using the compression fittings available from us. The elements can also be bent.
| Temperature range: | bis 1150°C |
|---|
| Item number | TK-M-G2 |
| Thermocouple | NiCr-Ni type K according to DIN EN 584 |
| Diameter | see selection list above (1.0 mm, 1.5 mm, 3.0 mm, 6.0 mm) |
| Installation length | see selection list above (100 mm, 150 mm, 200 mm, 300 mm, 500 mm) |
| Connection cable | Glass fiber (VA-Geflecht) |
| Cable length | see selection list above (1.0 m, 2.0 m, 3.0 m, 4.0 m, 5.0 m, 6.0 m, 7.0 m, 8.0 m, 9.0 m, 10.0 m, 15.0 m) |
| Cable cross-section | 2 x 0.22 mm² |
| Connection ends | 50 mm free ends with ferrules |
| Protective sleeve | Stainless steel V4A, WNr.1.4571 |
| Protection class | IP65 |
| Operating temperature | - 220 °C ... + 1150 °C |
| Operating temperatureManagement | - 50 °C ...+ 400 °C |
- Sheath thermocouple
- individually packed
Areas of application
- Exhaust systems
- Furnace and boiler construction
- Plant engineering
- Mechanical engineering
- Heating construction
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables