Sheathed thermocouple type K with miniature plug and glass silk
Sheathed thermocouple type K with miniature plug and glass silk
€34.39
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TK-MS-G2-1.0-1100
Product information "Sheathed thermocouple type K with miniature plug and glass silk"
Fast-response sheathed thermocouple type K with miniature plug for temperatures up to 1150°C and for use in liquid and gaseous media. Ideal for temperature measurement in the exhaust gas flow as the sheathed thermocouples can withstand high pressures and vibrations. The glass fiber cable can be used up to 400°C (silicone cable up to 200°C also available in our store). Installation is very simple using the compression fittings available from us. The elements can also be bent. The plug used is a reverse polarity protected miniature plug TYPE K according to DIN EN 50212 which is compatible with all manufacturers. Immersion sleeves, compression fittings or simply clamping straps are generally used for fastening. You can order these in our store at the same time.
| Temperature range: | bis 1150°C |
|---|
| Item number | TK-MS-G2 |
| Thermocouple | NiCr-Ni type K according to DIN IEC 584 - potential-free |
| Diameter | see selection list above (1.0 mm, 1.5 mm, 3.0 mm, 6.0 mm) |
| Installation length | see selection list above (100 mm, 150 mm, 200 mm, 300 mm, 500 mm) |
| Material | Inconel - 2.4816 |
| Transition sleeve | 5 x 35 mm for diameter 6 mm 8x40 mm |
| Connection cable | 2 x 0.22 mm² glass fiber cable with VA sheath |
| Connection cable length | see selection list above (1.0 m, 2.0 m, 3.0 m, 4.0 m, 6.0 m, 7.0 m, 8.0 m, 9.0 m, 10.0 m, 15.0 m) |
| Connection ends | Miniature plug type K yellow |
| Protection class | IP65 |
| Max. Operating temperature MTE | - 220 °C ... +1150 °C |
| Max. Operatingtemperature Management | - 50 °C ... +400 °C |
- Sheathed thermocouple with connected miniature plug
- individually packed
Areas of application
- Furnace and boiler construction
- Test benches
- Mechanical engineering
- Heating construction
- Plant engineering
- Industrial automation
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Sonderanfertigungen sind in der Regel schon ab geringen Stückzahlen möglich.
Hinweis für Firmenkunden: Fragen Sie uns an für Preis- und Lieferkonditionen.