Thermal cable type K up to 400°C
Thermal cable type K up to 400°C
€14.32
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
MAT-G-K-5.0
Product information "Thermal cable type K up to 400°C"
High-quality type K thermocouple cable ideal for extending thermocouples. Thanks to the stainless steel braiding, the cable can be used in the range from - 50 °C ... + 400 °C. You can simply select the required cable length in the selection list. You can find thermo cable for type J thermocouples in our store. If you require larger quantities, please contact us for a quote.
| Item number | MAT-G-K |
| Jacket insulation | V2A stainless steel mesh |
| Coat color | silver (green marking type K) |
| Jacket diameter | 3.5 mm |
| Strand insulation | Glass silk |
| Strand color | |
| Strand cross-section | 2 x 0.22 mm² |
| Cable length | see selection list above (5.0 m, 10.0 m, 15.0 m, 20.0 m, 50.0 m) |
| Temperature range | - 50 °C ... + 400 °C |
| Connection ends | open |
- Glass fiber cable type K
Areas of application
- Exhaust gas measurement
- Industrial technology
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.