Transmitter with pipe contact sensor
Transmitter with pipe contact sensor
€71.81
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TA-AH-1.0-1
Product information "Transmitter with pipe contact sensor"
Pipe contact sensor with silicone cable up to 200°C and analogue temperature transducer with linearized output (0 - 10 V). The measuring transducer is suitable for mounting on standard mounting rails (top-hat rails). You can select the cable length and the required measuring range from the selection lists above. It can be fastened using the cable tie supplied or you can order an additional tensioning strap here. This pipe contact sensor is also available here in the store with a passive sensor.
Features
cable length of the sensor selectable
four different measuring ranges can be set
other temperature ranges possible on request
Measuring error maximum 0.1%
Reverse polarity protection
Linearized
output
| Output: | Ausgang aktiv |
|---|
Technical specifications transmitter
| Item number | TA-AHV |
| Entrance | PT100 (2 - or 3 - wire connection) |
| Input measuring range | selectable in selection list above(- 50 ... + 50 °C, - 50 ... + 100 °C, 0 ... + 150 °C, 0 ... + 200 °C) |
| Output | 0 -10 V |
| Supply voltage | 12 ... 35 Vdc, reverse polarity protected |
| Transmission characteristic | Temperature linear |
| Power consumption | |
| Load resistance | min. 1 kΩ |
| Linearity error | max. 0,05 % |
| Measurement error | max. 0,1 % |
| Operating temperature range | 0 ... 50 °C |
| Output at Sensor break | 0 V or > 10.5 V |
| Montage | 35 mm rail |
| Connections | Screw terminals with wire protection, 0.2 ... 2.5 mm² |
| Dimensions(HxBxT) | 75 x 15 x 53 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Housing | EMG15 |
| Weight | ca. 40 g |
Technical specifications Temperature sensor
| Temperature sensor | PT100 class B |
| Circuit type | 3 - Leiter |
| Measuring current | ca. 1 mA |
| Connection cable | |
| Cable length | the total length of both Auswahlliste (1.0 m, 2.0 m, 3.0 m, 4.0 m, 5.0 m, 6.0 m, 7.0 m, 8.0 m, 9.0 m, 10.0 m, 15.0 m) |
| Cable cross-section | 3 x 0.22 mm² |
| Connection ends | 50mm free ends with ferrules |
| Protective sleeve | |
| Protection class | IP54 |
| Operating temperature | -50 °C ... + 200 °C |
- Pipe contact sensor with transmitter
- individually packed
- Detailed operating instructions
Areas of application
- Heaters and heating controls
- Solar systems
- Air conditioning and ventilation systems
General information
If you have not found the right device for your active measuring application, please do not hesitate to contact us. Our technical support will be happy to check whether we can offer you a suitable item.