Transmitter with screw-in sensor G1/2"
Transmitter with screw-in sensor G1/2"
€74.02
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TA-EG2H-1.0-1
Product information "Transmitter with screw-in sensor G1/2""
G1/2" screw-in sensor with silicone cable up to 200°C and analogue temperature transducer with linearized output (0 - 10 V). The measuring transducer is suitable for mounting on standard mounting rails (top-hat rails). You can select the cable length and the desired measuring range from the selection lists above. These sensors can be used for existing G1/2" threads or, alternatively, can also be fastened in simple holes using a lock nut. This screw-in sensor is also available here in the store with a passive sensor.
Features
cable length of the sensor selectable
Four different measuring ranges selectable
further temperature ranges possible on request
maximum measuring error 0.1%
Reverse polarity protection
Linearized output
| Output: | Ausgang aktiv |
|---|
Technical specifications transmitter
| Item number | TA-EG2H |
| Entrance | PT100 (2 - or 3 - wire connection) |
| Input measuring range | selectable in selection list above(- 50 ... + 50 °C, - 50 ... + 100 °C, 0 ... + 150 °C, 0 ... + 200 °C) |
| Output | 0 -10 V |
| Supply voltage | 12 ... 35 Vdc, reverse polarity protected |
| Transmissioncharacteristic | Temperaturlinear |
| Power consumption | max. 25 mA +Load current |
| Load resistance | min. 1 kΩ |
| Linearity error | max. 0,05 % |
| Measurement error | max. 0,1 % |
| Operating temperature range | 0 ... 50 °C |
| Output in case of sensor break | 0 V oder > 10,5 V |
| Montage | 35 mm Schiene |
| Connections | Screw terminals with wire protection, 0.2 ... 2.5 mm² |
| Dimensions (HxBxT) | 75 x 15 x 53 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Housing | EMG15 |
| Weight | ca. 40 g |
Technical specifications Temperature sensor
| Temperature sensor | |
| Circuit type | 3 - Leiter |
| Measuring current | ca. 1 mA |
| Connection cable | Flexible silicone cable (red) |
| Cable length | the total length of both Auswahlliste (1.0 m, 2.0 m, 3.0 m, 4.0 m, 5.0 m, 6.0 m, 7.0 m, 8.0 m, 9.0 m, 10.0 m, 15.0 m) |
| Cable cross-section | 3 x 0.22 mm² |
| Connection ends | 50mm free ends with ferrules |
| Protective sleeve | 6 x 50 mm stainless steel V4A (WNr.: 1.4305) with G1/2" Thread |
| Width across flats | SW24 |
| Operating temperature | -50 °C ... + 200 °C |
- Surface sensor with transmitter
- individually packed
- Detailed operating instructions
Areas of application
- Heaters and heating controls
- Solar systems
- Air conditioning and ventilation systems
General information
If you have not found the right device for your active measuring application, please do not hesitate to contact us. Our technical support will be happy to check whether we can offer you a suitable item.