Transmitter with surface sensor 6x6x30mm
Transmitter with surface sensor 6x6x30mm
€71.81
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TA-OH-1.0-1
Product information "Transmitter with surface sensor 6x6x30mm"
Surface sensor with silicone cable up to 200°C and analogue temperature transducer with linearized output (0 - 10 V). The measuring transducer is suitable for mounting on standard mounting rails (top-hat rails). You can select the cable length and the required measuring range from the selection lists above. The integrated hole allows it to be screwed onto the object to be measured (pipe, housing, etc.) using an M4 screw. This surface sensor is also available here in the store with a passive sensor
Technical specifications transmitter
| Item number | TA-OHV |
| Entrance | PT100 (2 - oder 3 - Leiteranschluss) |
| Input measuring range | selectable in selection list above (- 50 ... + 50 °C, - 50 ... + 100 °C, 0 ... + 150 °C, 0 ... + 200 °C) |
| Output | 0 -10 V |
| Supply voltage | 12 ... 35 Vdc, reverse polarity protected |
| Transmissioncharacteristic | Temperature linear |
| Power consumption | |
| Load resistance | min. 1 kΩ |
| Linearity error | max. 0,05 % |
| Measurement error | max. 0,1 % |
| Operating temperature range | 0 ... 50 °C |
| Output in case of sensor break | 0 V or > 10.5 V |
| Assembly | 35 mm rail |
| Connections | Screw terminals with wire protection, 0.2 ... 2.5 mm² |
| Dimensions (HxWxD) | 75 x 15 x 53 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Housing | EMG15 |
| Weight | ca. 40 g |
Technical specifications Temperature sensor
| Temperature sensor | PT100 class B |
| Circuit type | 3 - Leiter |
| Measuring current | ca. 1 mA |
| Connection cable | Flexible silicone cable (red) |
| Cable length | the total length of both Auswahlliste (1.0 m, 2.0 m, 3.0 m, 4.0 m, 5.0 m, 6.0 m, 7.0 m, 8.0 m, 9.0 m, 10.0 m, 15.0 m) |
| Cable cross-section | 3 x 0.22 mm² |
| Connection ends | 50mm free ends with ferrules |
| Protective sleeve | 6 x 6 x 30 mm aluminum block |
| Protection class | IP54 |
| Operating temperature | -50 °C ... + 200 °C |
- Surface sensor with transmitter
- individually packed
- Detailed operating instructions
Areas of application
- Heaters and heating controls
- Solar systems
- Air conditioning and ventilation systems
General information
If you have not found the right device for your active measuring application, please do not hesitate to contact us. Our technical support will be happy to check whether we can offer you a suitable item.