3 x 12 mm miniature sensors waterproof up to 260°C
3 x 12 mm miniature sensors waterproof up to 260°C
€16.51
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-MI-H-PT1000
Product information "3 x 12 mm miniature sensors waterproof up to 260°C"
Very fast-responding and waterproof mini temperature sensor "Made in Germany" with 3 x 12 mm sleeve and 1.0 m free wires for universal temperature detection in the smallest of spaces. This sensor is available with both PT100 and PT1000 sensors and can also be used in humid environments up to 260°C. This sensor is also available in the store as a low-cost version up to 105°C. The right temperature sensor, which you can select directly above, is crucial for the functionality of the sensor. If you are not sure which sensor is right for you, the characteristic curve overview further down in the description will help you. We are also happy to answer any questions you may have by telephone.
| Output: | Ausgang passiv |
|---|---|
| Sensor: | PT100 Klasse B, PT1000 Klasse B |
| Temperature range: | bis 260°C |
| Item number | TP-MI-H |
| Temperature sensor | see selection list above (PT1000, PT100) |
| Circuit type | 2-wire |
| Measuring current | ca. 1 mA |
| Connection cable | Free Teflon strands (black) |
| Cable length | 1.0 m |
| Connection ends | Wire end ferrules |
| Protective sleeve | 3 x 12 mm stainless steel V4A, WNR: 1.4305 |
| Protection class | IP68 |
| Operating temperature | -50 °C ... + 260 °C |
- Temperature sensor
- individually packed
Areas of application
- when short response times are required
- with limited available space
- with moisture
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.
