4x50mm cable sensor waterproof encapsulated IP67
4x50mm cable sensor waterproof encapsulated IP67
€15.35
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-K-S2-1.0-PT1000-450w
Product information "4x50mm cable sensor waterproof encapsulated IP67"
Universal temperature sensor "Made in Germany" with silicone cable and 4x50 mm VA sleeve for all common control systems for temperature measurement in liquid and gaseous media. These sensors are mainly used for heating control systems and solar systems. The sensor is waterproof encapsulated to IP67. The double-rolled stainless steel sleeve provides the measuring unit with optimum protection against environmental influences such as moisture and mechanical impact. Thanks to the silicone cable, the application range is -50° ... +200°C. You can find temperature sensors for other temperature ranges in our store. The right temperature sensor, which you can select directly above, is crucial for the functionality of the sensor. If you are not sure which sensor is right for you, the characteristic curve overview further down in the description will help you. We are also happy to answer any questions you may have by telephone.
You have the following options for attaching the sensors:
Suitable thermowells are available here
Matching tensioning straps are available here
| Output: | Ausgang passiv |
|---|---|
| Sensor: | NI1000, NI1000TK5000, NTC5k, NTC10k, NTC20k, PT100 Klasse B, PT1000 Klasse B |
| Temperature range: | bis 200°C |
| Item number | TP-K-S2-450w |
| Temperature sensor | (PT1000, PT100, NTC5K, NTC10k, NTC20K, Ni1000, Ni1000TK5000) |
| Circuit type | 2-wire |
| Measuring current | ca. 1 mA |
| Connection cable | Flexible silicone cable (red) |
| Cable length | see selection list above (1.0 m, 2.0 m, 3.0 m, 4.0 m, 5.0 m, 6.0 m 7.0 m, 8.0 m, 9.0 m, 10.0 m, 15.0 m) |
| Cable cross-section | 2 x 0.22 mm² |
| Connection ends | 50mm free ends with ferrules |
| Protective sleeve | 4x50 mm stainless steel V4A, WNR: 1.4571 |
| Protection class | IP67 waterproof encapsulated |
| Operating temperature | -50 °C ... + 200 °C |
- Temperature sensor
- Operating instructions
- individually packed
Areas of application
- Heaters and heating controls
- Solar systems
- Air conditioning and ventilation systems
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.