6x50mm VA temperature sensor PT1000 up to 200°C 1.5 m silicone cable
6x50mm VA temperature sensor PT1000 up to 200°C 1.5 m silicone cable
€8.67
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-K-S2-1.5-PT1000
Product information "6x50mm VA temperature sensor PT1000 up to 200°C 1.5 m silicone cable"
Universal temperature sensor "Made in Germany" with 1.5 m silicone cable for all common control systems for temperature measurement in liquid and gaseous media. These sensors are mainly used for heating control systems and solar systems. The double-rolled stainless steel sleeve provides the measuring unit with optimum protection against environmental influences such as moisture and mechanical impact. Thanks to the silicone cable, the application range is -50° ... +200°C. You can find temperature sensors with other cable lengths and for other temperature ranges in our store.
Immersion sleeves, compression fittings or simply tensioning straps are generally used for fastening. You can order these in our store at the same time.
| Item number | TP-K-S2-1.5-PT1000 |
| Temperature sensor | PT1000 Class B |
| Circuit type | 2-wire |
| Measuring current | ca. 1 mA |
| Connection cable | Flexible silicone cable (red) |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable cross-section | 2 x 0.22 mm² |
| Connection ends | 50mm free ends with ferrules |
| Protective sleeve | 6x50 mm stainless steel V4A, WNR: 1.4571 |
| Protection class | IP65 |
| Operating temperature | -50 °C ... + 200 °C |
- Temperature sensor
- Operating instructions
- individually packed
Areas of application
- Heaters and heating controls
- Solar systems
- Air conditioning and ventilation systems
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.
