6x6x30mm contact sensor up to 200°C with M4 hole
6x6x30mm contact sensor up to 200°C with M4 hole
€15.46
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-O-S2-1.0-PT1000
Product information "6x6x30mm contact sensor up to 200°C with M4 hole"
Surface sensor with silicone cable for temperature detection on flat surfaces in the range from - 50°C ... +200 °C. The integrated hole allows the sensor to be screwed onto the object to be measured (pipe, housing, etc.) using an M4 screw. You can select the desired cable length and the desired sensor in the selection lists. The right temperature sensor, which you can select directly above, is crucial for the functionality of the sensor. If you are not sure which sensor is right for you, the characteristic curve overview further down in the description will help you. We are also happy to answer any questions you may have by telephone. You can find the right thermal paste here.
| Output: | Ausgang passiv |
|---|---|
| Sensor: | NI1000, NI1000TK5000, NTC5k, NTC10k, NTC20k, PT100 Klasse B, PT1000 Klasse B |
| Temperature range: | bis 200°C |
| Item number | TP-O-S2 |
| Temperature sensor | freely selectable (PT1000, PT100, NTC5K, NTC10k, NTC20K, Ni1000, Ni1000TK5000) |
| Circuit type | 2-Leiter |
| Measuring current | 1,0 ... 3,0 mA |
| Connection cable | FEP Silicone |
| Cable length | freely selectable (1.0 m , 2.0 m , 3.0 m ,4.0 m, 5.0 m , 6.0 m, 7.0 m , 8.0 m 9.0 m, 10.0 m, 15.0 m) |
| Sensor dimensions | 6 x 6 x 30 mm |
| Sensor material | Aluminum |
| Protection class | IP54 |
| Connection ends | Free ends with wire end ferrules |
| Operating temperature | - 50 °C ... + 200 °C |
- Surface sensor
- individually packed
Fields of application
- Building technology
- Air conditioning
- Heating technology
- Ventilation technology
- Plant engineering
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.
