Active duct humidity sensor 4-20mA and 0-10V
Active duct humidity sensor 4-20mA and 0-10V
€99.61
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
FA-GK
Product information "Active duct humidity sensor 4-20mA and 0-10V"
Duct humidity sensor with active output. The output signal of the humidity sensor is proportional to humidity and can be selected as a voltage signal (0.10 V) or current signal (4-20 mA) using a jumper. The humidity transmitter impresses with its high accuracy and long-term stability and is therefore particularly suitable for building and industrial automation. The use of a capacitive polymer sensor with temperature compensation ensures particularly high accuracy.
| Output: | Ausgang aktiv |
|---|
Technical specifications
| Item number | FA-GK |
| Sensor element | Capacitive, temperature-compensated polymer sensor |
| Deviation humidity | max. +/- 2 % rH at 23°C, otherwise max. +/- 3.5 % rH |
| Supply voltage | 24 VAC +/- 10 % (for voltage output), 16 - 32 VDC (for voltage and current output) |
| Signal output | |
| Work area | 10-95 % rH |
| Measuring range | 0-100 % rH |
| Ambient temperature | -10 °C...60 °C |
Housing
| Operating temperature | -50 °C ... +100 °C |
| Housing dimensions | 66 x 60 x 39 mm |
| Housing material | |
| Thermowell dimensions | 12 x 250 mm |
| Connection terminal | Screw terminal (max. 1.5 mm²) |
| Cable bushing | PG screw connection, Ø 4 ... 10 mm |
- Duct moisture sensor
- individually packed
Areas of application
- Humidity measurement in air conditioning and ventilation systems
- Monitoring of storage and cold storage rooms
- Control of dehumidification and humidification registers
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.