Air sensor up to 105°C fast response
Air sensor up to 105°C fast response
€16.35
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-LF-P2-1.0-PT1000
Product information "Air sensor up to 105°C fast response"
Cable temperature sensor with perforated sleeve for air temperature measurement in the range from - 35 °C ... + 105°C. Due to the perforation, this sensor responds particularly quickly to temperature changes. You can freely select the desired sensor and cable length.
| Output: | Ausgang passiv |
|---|---|
| Sensor: | KTY81-110, KTY81-210, NI1000, NI1000TK5000, NTC5k, NTC10k, NTC20k, PT100 Klasse B, PT1000 Klasse B |
| Temperature range: | bis 105°C |
| Item number | TP-LF-P2 |
| Temperature sensor | see selection list above (PT100, PT100 1/3DIN, PT1000, PT1000 1/3DIN, PT500, NI1000, NI1000 TK5000, NTC1.8kOhm, NTC5kOhm, NTC10kOhm, NTC20kOhm, LM235Z, KTY81-210, KTY81-110) |
| Circuit type | 2 - Ladder |
| Measuring current | ca. 1 mA |
| Connection cable | PVC - Leitung 2 x 0,22 mm² (black) |
| Cable length | see selection list above (1.0 m, 2.0 m, 3.0 m, 4.0 m, 5.0 m, 6.0 m, 7.0 m, 8.0 m, 9.0 m, 10.0 m, 15.0 m) |
| Connection ends | 50mm free ends with ferrules |
| Protective sleeve | Ø 6 mm L= 50 mm Material V4A 1.4571 perforated |
| Protection class | IP20 |
| Betriebstemperatur | - 35 °C... +105 °C |
- Air sensor
- individually packed
Areas of application
- Air conditioning and ventilation systems
- Solar systems
- Heating
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.
