Cable lug sensor up to 260°C M5
Cable lug sensor up to 260°C M5
€12.74
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-KBS-S2-1.0-PT1000
Product information "Cable lug sensor up to 260°C M5"
Very flat cable lug temperature sensor "Made in Germany" with silicone cable (cable length selectable) for temperature detection in areas with very little space. The cable lug makes the sensor very space-saving and quick to respond. The application range is -50° ... +260°C. The sensor is also available in our store with PVC cable (up to 105 °C). The right temperature sensor, which you can select directly above, is crucial for the functionality of the sensor. If you are not sure which sensor is right for you, the characteristic curve overview further down in the description will help you. We are also happy to answer any questions you may have by telephone.
| Output: | Ausgang passiv |
|---|---|
| Sensor: | NI1000, NI1000TK5000, NTC5k, NTC10k, NTC20k, PT100 Klasse B, PT1000 Klasse B |
| Temperature range: | bis 260°C |
| Item number | TP-KBS-S2 |
| Temperature sensor | see selection list above (PT1000, PT100, NTC5K, NTC10k, NTC20K, Ni1000, Ni1000TK5000) |
| Circuit type | 2-Leiter |
| Measuring current | ca. 1 mA |
| Connection cable | Flexible FEP silicone cable (red) |
| Cable length | see selection list above (1.0 m, 2.0 m, 3.0 m, 4.0 m, 5.0 m, 6.0 m 7.0 m, 8.0 m, 9.0 m, 10.0 m, 15.0 m) |
| Cable cross-section | 2 x 0.22 mm² |
| Connection ends | 50 mm free ends with ferrules |
| Protective sleeve | 9 x 32 mm |
| Material protective sleeve | Copper, tin-plated |
| Mounting hole | M5 (5.2 mm) |
| Protection class | IP54 |
| Operating temperature | - 50 °C ... + 260 °C |
- Temperature sensor
- individually packed
Areas of application
- Heaters and heating controls
- Storage rooms
- Air conditioning and ventilation systems
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.
