Cable sensor 6x50mm with 2x PT sensor, redundant
Cable sensor 6x50mm with 2x PT sensor, redundant
€17.68
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-K-S4-1.0-2PT100
Product information "Cable sensor 6x50mm with 2x PT sensor, redundant"
Universal temperature sensor "Made in Germany" with silicone cable (cable length selectable) and two redundant PT sensors for all common control systems for temperature measurement in liquid and gaseous media. Alternatively, you can also use this sensor to supply two different devices (controllers, displays, etc.) with the temperature from the same measuring point, i.e. with a single temperature sensor. These sensors are mainly used for heating controls and solar systems. The double-rolled stainless steel sleeve provides the measuring unit with optimum protection against environmental influences such as moisture and mechanical impact. Thanks to the silicone cable, the application range is -50° ... +200°C. You can find temperature sensors for other temperature ranges in our store. The right temperature sensor, which you can select directly above, is crucial for the functionality of the sensor. If you are not sure which sensor is right for you, the characteristic curve overview further down in the description will help you. We are also happy to answer any questions you may have by telephone.
You have the following options for attaching the sensors:
Suitable thermowells are available here
Suitable compression fittings are available here
Matching tensioning straps are available here
| Output: | Ausgang passiv |
|---|---|
| Sensor: | PT100 Klasse B, PT1000 Klasse B |
| Temperature range: | bis 200°C |
| Item number | TP-K-S4 |
| Temperature sensor | 2 x PT100 oder 2x PT1000 |
| Circuit type | 4-wire |
| Measuring current | ca. 1 mA |
| Connection cable | Flexible silicone cable (red) |
| Cable length | selectable |
| Cable cross-section | 4 x 0.22 mm² |
| Connection ends | 50mm free ends with ferrules |
| Protective sleeve | 6x50 mm stainless steel V4A, WNR: 1.4571 |
| Protection class | IP65 |
| Operating temperature | -50 °C ... + 200 °C |