Core temperature sensor water vapor-tight
Core temperature sensor water vapor-tight
€63.93
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-KT-PT2-1.0-PT100-M
Product information "Core temperature sensor water vapor-tight"
Insertion sensor with selectable sensor for the temperature range from - 50 ° C ... + 260 °C. Thanks to the high-quality materials and the food-safe Teflon handle, these probes are primarily used as core temperature probes in the food industry. The probe complies with protection class IP68 and is water vapor-tight. The insertion sleeve is available with a diameter of 4 mm and 6 mm. You can select these as well as the sensor and the cable length in the selection list.
| Output: | Ausgang passiv |
|---|---|
| Sensor: | PT100 Klasse B, PT1000 Klasse B |
| Temperature range: | bis 260°C |
| Artikelnummer | TP-KT-PT2 |
| Sensor | freely selectable (PT100, PT1000, PT500) |
| Leitungslänge | freely selectable (1.0 m, 2.0 m, 3.0 m, 4.0 m, 5.0 m, 6.0 m, 7.0 m, 8.0 m, 9.0 m, 10.0 m) |
| Schaltungsart | 2 - Ladder |
| Baumform Schutzhülse | Centered tip |
| Schutzhülse Durchmesser | freely selectable (Ø = 4 mm, Ø = 6 mm) |
| Schutzhülse Länge | 150 mm |
| Handriff | Ø = 20 mm, Length = 120 mm |
| Anschlussleitung | PTFE, 2 x 0,22 mm² |
| Anschlussenden | 50 mm free ends |
| Max. Betriebstemperatur | -50 °C to 260 °C (at the measuring tip) |
- Core temperature sensor
- individually packed
- Instructions for use (available for download)
Applications
- Food industry
- Commercial kitchens
- Butchers
- Bakeries
- Incoming goods inspection
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.