Digital temperature controller, KTY, PT100 & PT1000, relay, 230V or 24V
Digital temperature controller, KTY, PT100 & PT1000, relay, 230V or 24V
€85.49
Product number:
R-PT-230V
Product information "Digital temperature controller, KTY, PT100 & PT1000, relay, 230V or 24V"
Digitally adjustable ON/OFF temperature controller for all temperature probes and sensors of type PT100 and PT1000 as well as KTY-81-110 (available in our store).
The simple commissioning and operation make the controller the first choice for hobby and industrial applications. When ordering, you can choose between 230VAC and 12 - 24V DC / 24VAC for the power supply.
The regulators are new, tested and in their original packaging!
Features
digitally adjustable ON/OFF temperature
controller
Freely programmable setpoint adjustment
configurable heating or cooling mode
simple parameterization via buttons on the front
Time-delayed start programmable
Service interval freely adjustable
Timer function
Code-protected parameter level
Detailed operating instructions
Simple connection and installation
Technical specifications
| Item number | R-PT |
| Electrical connections | |
| Power supply | 230 VAC (R-PT-230) bzw. 12...24V DC +15/-15% oder 24V AC +15/-15%, 48...63Hz (R-PT-12/24) |
| Power consumption | >3 VA |
| Entrance (Sensor) | PT100, PT1000 (DIN EN 60751) und KTY2X-6 (KTY81-110) |
| Scale | - 200 ... + 600 °C |
| Resolution | 0,1 °C |
| Accuracy | 1 % / <=100 ppm/K |
| Output | |
| Switching output | Relay, changeover contact, 250 VAC 10 A |
| Regulation | |
| Setpoint selection | 1 Setpoint adjustment |
| Control behavior | |
| Hysteresis | Adjustable between 0.2 ... 1.0 ... 99.9 |
| Housing | |
| Housing material | Polycarbonat |
| Installation position | any |
| Housing type | Switch panel installation |
| Dimensions (Installation) | 56 x 68,5 x 28 mm |
| Dimensions (Aperture) | 76 x 36 mm |
| Anzeige | |
| Stellen | 4-digit |
| Zeichenhöhe | 12,5 mm |
| Anzeigenart | 7-segment LED display, red |
| Anschlussart | Screw terminal, max. 2.5 mm² |
| Datensicherung | E²PROM |
| EMV | EN 61326 |
- Temperature controller
- individually packed
- Detailed operating instructions
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.