Digital temperature controller for NTC sensor, 230V power supply
Digital temperature controller for NTC sensor, 230V power supply
€78.94
Available in 1 day, delivery time 1-3 days
Product number:
R-2411
Product information "Digital temperature controller for NTC sensor, 230V power supply"
Digitally adjustable ON/OFF temperature controller for temperature sensors with NTC sensors (available in our store).
The simple commissioning and operation make the controller the first choice in the hobby and industrial sector.
The controllers are new, tested and in their original packaging!
Features
digitally adjustable ON/OFF temperature controller
simple parameterization via buttons on the front
Heating / cooling function adjustable
Offset setting (measured value correction)
Relay output status for sensor break adjustable
Lower and upper limit for setpoint adjustment range
Detailed operating instructions
Simple connection and installation
Unit °C or °F adjustable
CE / RoHS
compliant
Technical specifications
| Item number | R-1411 |
| Operating conditions | |
| Operating temperature / Storage | 0 ... + 50°C / - 25 ... + 70 °C (non-condensing) |
| Air humidity | Up to 31 °C 80 %, up to 40 °C linearly decreasing to 50 % Air humidity |
| Protection class | Front side: IP65, rear: IP20 (according to EN 60529) |
| Electromagnetic Compatibility | EN 61326-1: 1997, A1: 1998, A2: 2001 (standard-compliant according to EN 61000-4-3, test severity criterion B ) |
| Electrical safety | |
| Electrical connections | |
| Power supply | 230V AC +10% -20%, 50/60Hz |
| Power consumption | max. 3 VA |
| Entrance(Sensor) | NTC-Sensor |
| Scale | - 60°C ... + 150°C (-76°F ... +302°F) |
| Measuring accuracy | 1 % (scale range) / 0.1°C or 1°C adjustable |
| Outputs | |
| C/A2 Output | |
| Relay service life | Mechanical: 30 million switching cycles; Electrical: 100,000 Scarf games |
| Regulation | |
| Setpoint | |
| Control type | |
| Hysteresis | Adjustable between 0.1 ... 20.0°C |
| Housing | |
| Housing type | Panel mounting type according to DIN 43700, with Fastening device |
| Housing material | Self-extinguishing |
| Dimensions (LxBxT) | 35x77x71 mm |
| Installation cut-out | 71x29.5 mm |
| Installation depth | 73 mm |
| Connection type | Screw terminal, max. 2.5 mm² |
| Display | |
| Jobs | 4-digit |
| Character height | 12,5 mm |
| Display type | 7-segment LED display, yellow |
- Temperature controller
- individually packed
- Detailed operating instructions
General information
If you have not found the right device for your standard application, please do not hesitate to contact us. Our technical support team will be happy to check whether we can offer you a suitable item.