Duct sensor with mounting flange
Duct sensor with mounting flange
€23.18
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-GK-50-PT1000
Product information "Duct sensor with mounting flange "
Temperature sensor for temperature detection in ducts and containers for a temperature range of - 50 °C ... + 200 °C. You can freely select the passive sensor element and the installation length. Installation is carried out using the mounting flange supplied. This duct sensor is also available in our store with an active output.
| Output: | Ausgang passiv |
|---|---|
| Sensor: | KTY81-110, KTY81-210, NI1000, NI1000TK5000, NTC5k, NTC10k, NTC20k, PT100 Klasse B, PT1000 Klasse B |
| Temperature range: | bis 200°C |
| Item number | TP-GK |
| Temperature sensor | freely selectable (PT100, PT1000, NTC5k, NTC10k, NTC20k, NI1000, NI1000TK5000, KTY81-210, KTY81-110) |
| Operating temperature | -50 °C ... + 200 °C |
| Circuit type | 2 - Leiter |
| Measuring current | 1,0 ... 3,0 mA |
| Temperature coefficient | 3850 ppm/K |
| Error limit | dT = ± (0,30 °C + 0,005 · T) |
| Housing dimensions | 66 x 60 x 39 mm |
| Housing material | Polyamide (white) |
| Thermowell dimensions | freely selectable: D6 mm x (50 mm, 100 mm, 150 mm, 200 mm, 250 mm, 300 mm) |
| Protection class | IP65 |
| Connection terminal | Screw terminal (max. 1,5 mm²) |
| Cable bushing | M16 (max. 1.5 mm²) |
- Duct temperature sensor
- Mounting flange
- individually packed
Areas of application
- Building technology
- Air conditioning
- Heating technology
- Ventilation technology
- Plant engineering
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.
