Duct sensor with stainless steel immersion sleeve
Duct sensor with stainless steel immersion sleeve
€35.18
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-GK-TV-50-PT1000
Product information "Duct sensor with stainless steel immersion sleeve"
Temperature sensor for temperature detection of liquid and aggressive media in ducts and containers for a temperature range of - 50 °C ... + 200 °C. You can freely select the passive sensor element and the installation length. By using a thermowell, it is possible to measure up to a pressure range of 40 bar. Installation is carried out using the stainless steel immersion sleeve supplied. This duct sensor is also available in our store with a brass immersion sleeve for non-aggressive media.
| Output: | Ausgang passiv |
|---|---|
| Sensor: | KTY81-110, KTY81-210, NI1000, NI1000TK5000, NTC5k, NTC10k, NTC20k, PT100 Klasse B, PT1000 Klasse B |
| Temperature range: | bis 200°C |
Technical specifications
| Item number | TP-GK-TV |
| Temperature sensor | freely selectable (PT100, PT1000, NTC5k, NTC10k, NTC20k, NI1000, NI1000TK5000, KTY81-210, KTY81-110) |
| Operating temperature | -50 °C ... + 200 °C |
| Circuit type | 2 - Leiter |
| Measuring current | 1,0 ... 3,0 mA |
| Temperature coefficient | 3850 ppm/K |
| Error limit | dT = ± (0,30 °C + 0,005 · T) |
| Housing dimensions | 66 x 60 x 39 mm |
| Housing material | Polyamide (white) |
| Thermowell dimensions | freely selectable: D6 mm x (50 mm, 100 mm, 150 mm, 200 mm, 250 mm, 300 mm) |
| Protection class | IP65 |
| Connection terminal | Screw terminal (max. 1,5 mm²) |
| Cable bushing | M16 (max. 1.5 mm²) |
| Material thermowell | Stainless steelV4A |
| Thread Thermowell | G1/2" DIN EN 228-1 |
| Width across flats Thermowell | SW22 |
| Print area | max. 40 bar |
- Duct temperature sensor
- Stainless steel immersion sleeve
- individually packed
- Areas of application
- Air conditioning
- Heating technology
- Ventilation technology
- Plant engineering
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.
