G1/8" screw-in sensor up to 200°C
G1/8" screw-in sensor up to 200°C
€13.81
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-EG8-S2-1.0-PT1000
Product information "G1/8" screw-in sensor up to 200°C"
Universal screw-in temperature sensor "Made in Germany" with 5.5x15mm screw-in sleeve and silicone cable (cable length selectable) for all common control systems for temperature measurement in liquid and gaseous media. These sensors can be used for existing G1/8" threads or alternatively can also be fastened in simple holes using a lock nut. Due to the silicone cable, the application range is -50° ... +200°C. You can find temperature sensors for other temperature ranges in our store. The right temperature sensor, which you can select directly above, is crucial for the functionality of the sensor. If you are not sure which sensor is right for you, the characteristic curve overview further down in the description will help you. We are also happy to answer any questions you may have by telephone.
| Output: | Ausgang passiv |
|---|---|
| Sensor: | NI1000, NI1000TK5000, NTC5k, NTC10k, NTC20k, PT100 Klasse B, PT1000 Klasse B |
| Temperature range: | bis 200°C |
| Item number | TP-EG8-S2 |
| Temperature sensor | see selection list above (PT1000, PT100, NTC5K, NTC10k, NTC20K, Ni1000, Ni1000TK5000) |
| Protective sleeve | 5.5x15mm stainless steel V4A, WNo.:1.4305 (15mm installation length incl. thread) |
| Circuit type | 2-wire |
| Measuring current | ca. 1mA |
| Connection cable | Flexible silicone cable (red) |
| Cable length | the total number of Auswahlliste oben (1.0 m , 2.0 m , 3.0 m , 4.0 m , 5.0 m , 6.0 m , 7.0 m , 8.0 m , 9.0 m , 10.0 m , 15.0 m) |
| Cable cross-section | 2 x 0.22 mm² |
| Connection ends | Free ends with ferrules |
| Thread turned part | G1/8" |
| Protective sleeve | 5.5x15mm stainless steel V4A, WNo.:1.4305 (15mm installation length incl. thread) |
| Width across flats | SW14 |
| Protection class | IP54 |
| Operating temperature | -50 °C ... + 200 °C |
- Temperature sensor
- Operating instructions
- individually packed
Areas of application
- Heaters and heating controls
- Air conditioning and ventilation systems
- Mechanical and plant engineering
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.
