Housing for outdoor sensor including circuit board without sensor - IP65
Housing for outdoor sensor including circuit board without sensor - IP65
€8.75
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
MAT-GA
Product information "Housing for outdoor sensor including circuit board without sensor - IP65"
Universal housing for outdoor temperature sensors "Made in Germany" for heating, air conditioning and ventilation technology. The sensor can be accommodated in an impact-resistant and moisture-proof plastic housing and can be used for temperatures from -50°C ... + 90°C in weather-dependent areas. We are also happy to answer any questions you may have by telephone.
| Item number | MAT-GA |
| Temperature sensor | without sensor (only housing with circuit board) |
| Circuit type | 2-wire (3/4-wire on request) |
| Measuring current | 1.0 - 3.0 mA |
| Housingdimensions | 66 x 66 x 39 mm |
| Housing material | Polyamide (white) |
| Connection terminal | Screw terminal (max. 1.5mm²) |
| Temperature range | -50°C ... +90°C |
| Protection class | IP65 |
- External sensor housing with circuit board
Areas of application
- Heating technology
- Building automation
- Air conditioning and ventilation systems
- Cooling systems
- Storage rooms
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.