M10 screw-in sensor up to 200°C
M10 screw-in sensor up to 200°C
€16.50
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-EM10-S2-1.0-PT1000
Product information "M10 screw-in sensor up to 200°C "
Universal screw-in temperature sensor "Made in Germany" with silicone cable (cable length selectable) for all common control systems for temperature measurement in liquid and gaseous media. These sensors can be used for existing M10 threads or alternatively can also be fastened in simple holes using a lock nut. You can find the right lock nut here. Due to the silicone cable, the application range is -50° ... +200°C. You can find temperature sensors for other temperature ranges in our store. The right temperature sensor, which you can select directly above, is crucial for the functionality of the sensor. If you are not sure which sensor is right for you, the characteristic curve overview further down in the description will help you. We are also happy to answer any questions you may have by telephone.
| Item number | TP-EM10-S2 |
| Temperature sensor | see selection list above (PT1000, PT100, NTC5K, NTC10k, NTC20K, Ni1000, Ni1000TK5000) |
| Circuit type | 2-Leiter |
| Measuring current | ca. 1 mA |
| Connection cable | Flexible silicone cable(rot) |
| Cable length | see selection list above (1.0 m , 2.0 m , 3.0 m , 4.0 m , 5.0 m , 6.0 m , 7.0 m , 8.0 m , 9.0 m , 10.0 m , 15.0 m) |
| Cable cross-section | 2 x 0.22 mm² |
| Connection ends | 50mm Free ends with wire end ferrules |
| Thread turned part | M10 |
| Protective sleeve | Stainless steel V4A WNr. 14305 Installation length 16mm (thereof 10mm with thread) |
| Width across flats | SW13 |
| Protection class | IP54 |
| Operating temperature | -50 °C ... + 200 °C |
- Temperature sensor
- Operating instructions
- individually packed
Areas of application
- Heaters and heating controls
- Air conditioning and ventilation systems
- Mechanical and plant engineering
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.
