Outdoor humidity sensor active with passive temperature sensor
Outdoor humidity sensor active with passive temperature sensor
€105.14
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TFAP-GA-PT1000
Product information "Outdoor humidity sensor active with passive temperature sensor"
Outdoor humidity sensor with active humidity sensor (4-20 mA or 0-10 V output signal) and freely selectable passive temperature sensor. Our active outdoor humidity sensors supply a humidity-proportional analog voltage (0 V... 10 V) or current signal (4 ... 20 mA). The desired output signal can be selected using a jumper. The humidity transmitter impresses with its high accuracy and long-term stability and is therefore particularly suitable for use in building and industrial automation. The use of a capacitive polymer sensor with temperature compensation ensures particularly high accuracy. The temperature is recorded via a passive temperature sensor (selectable in the selection list).
Technical specifications
| Item number | TFAP-GA |
| Sensor element | Capacitive, temperature-compensated polymer sensor |
| Deviation humidity | max. +/- 2 %rH at 23 °C, otherwise max. +/- 3.5 %rH |
| Supply voltage | 24 VAC +/- 10 % (with voltage output), 16 - 32VDC (bei voltage and current output) |
| Signal output | 0-10V (max. load 20kOhm) or 4-20 mA (max. load: (UB-15V)/0.02A) selectable via jumper |
| Work area | 10-95 %rH |
| Measuring range | 0-100 %rH |
| Ambient temperature | - 10 °C...60 °C |
| Passive Temperature sensor element | selectable( PT100, PT1000, NTC5k, NTC10k, NTC20k, NI1000, NI1000TK5000, KTY81-210, KTY81-110) |
Housing
| Operating temperature | - 50 °C ... + 100 °C |
| Housing dimensions | 66 x 60 x 39 mm |
| Housing material | Polyamide (white) |
| Protection class | IP65 |
| Connection terminal | Screw terminal (max. 1.5 mm²) |
| Cable bushing |
- Humidity sensor with active output
- individually packed
Areas of application
- Humidity measurement in air conditioning and ventilation systems
- Monitoring of storage and cold storage rooms
- Control of dehumidification and humidification registers
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4 - conductor circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.