Outdoor humidity sensor with 4 - 20 mA and 0 - 10 V output
Outdoor humidity sensor with 4 - 20 mA and 0 - 10 V output
€95.19
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
FA-GA
Product information "Outdoor humidity sensor with 4 - 20 mA and 0 - 10 V output"
Outdoor humidity sensor with 4-20mA or 0-10V output signal: Our active outdoor humidity sensor supplies an analog voltage (0 V... 10 V) or current signal (4 ... 20 mA) proportional to the humidity. The desired output signal can be selected using a jumper. The humidity transmitter impresses with its high accuracy and long-term stability and is therefore particularly suitable for use in building and industrial automation. The use of a capacitive polymer sensor with temperature compensation ensures particularly high accuracy.
Technical specifications
| Item number | FA-GA |
| Sensor element | Capacitive, temperature-compensated polymer sensor |
| Deviation humidity | max. +/- 2 %rH at 23 °C, otherwise max. +/- 3.5 %rH |
| Supply voltage | 24 VAC +/- 10 % (for voltage output), 16 - 32 VDC (for voltage and current output) |
| Signal output | 0 - 10 V (max. load 20 kOhm) or 4 - 20 mA (max. load: (UB-15 V)/0.02 A) selectable via jumper |
| Work area | 10 - 95 %rH |
| Measuring range | 0 - 100 %rH |
| Ambient temperature | - 10 °C...60 °C |
Housing
| Operating temperature | - 50 °C ... + 100 °C |
| Housing dimensions | 66 x 60 x 39 mm |
| Housing material | Polyamide (white) |
| Protection class | IP65 |
| Connection terminal | Screw terminal (max. 1.5 mm²) |
| Cable bushing | PG screw connection, Ø 4 ... 10 mm |
- Humidity sensor with active output
- individually packed
Areas of application
- Humidity measurement in air conditioning- and ventilation systems
- Monitoring of storage- and cold storage rooms
- Control of dehumidification -and humidification register
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4 - conductor circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.