Outdoor sensor with external sleeve in IP65 housing
Outdoor sensor with external sleeve in IP65 housing
€14.70
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-GAE-2-PT1000
Product information "Outdoor sensor with external sleeve in IP65 housing "
Universal outdoor temperature sensor with external sleeve "Made in Germany" for heating, air conditioning and ventilation technology. The sensor sits in an external stainless steel sleeve and is therefore particularly responsive. Thanks to the impact-resistant and moisture-proof plastic housing, the sensor can be used for temperatures from -50°C ... + 90°C in weather-dependent areas. The matching temperature sensor, which you can select directly above, is crucial for the functionality of the sensor. These sensors are also available on request with an external sleeve and as active sensors (surcharge). If you are not sure which sensor to use, please refer to the characteristic curve overview further down in the description. We are also happy to answer any questions you may have by telephone.
| Item number | TP-GAE-2 |
| Temperature sensor | see selection list above (PT1000, PT100, NTC5K, NTC10k, NTC20K, KTY81-210, KTY81-110, Ni1000, Ni1000TK5000) |
| Circuit type | 2-Leiter (3/4-Ladder on request) |
| Measuring current | 1.0 - 3.0 mA |
| Housing dimensions | 66 x 66 x 39 mm |
| Werkstoff Gehäuse | |
| Maße Hülse | 6 x 50 mm |
| Werkstoff Hülse | V4A 1.4571 |
| Anschlussklemme | Screw terminal(max. 1.5mm²) |
| Temperaturbereich | -50°C ... +90°C |
| Schutzart | IP65 |
- External sensor with external sleeve
- individually packed
Areas of application
- Heating technology
- Building automation
- Air conditioning and ventilation systems
- Cooling systems
- Storage rooms
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.
