PID Regler für PT100 mit 230V oder 24V Spannungsversorgung
PID Regler für PT100 mit 230V oder 24V Spannungsversorgung
€69.98
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
R-2011-RT-230V
Product information "PID Regler für PT100 mit 230V oder 24V Spannungsversorgung"
Digital temperature controller with DIN installation dimensions for PT100 temperature sensors. The control mode can be selected between "ON - OFF" switching behavior or PID control with self-optimization. The horizontal and vertical menu navigation guarantees simple and intuitive operation. You can select the controller with 230Vac or 25Vac/dc power supply.
Features
digitally adjustable ON/OFF temperature controller
two adjustable setpoints
automatic calculation of PID parameters
simple parameterization via front buttons
Soft start (ramp function)
Heating / cooling function adjustable
Offset setting (measured value correction)
Relay output can be set as control or alarm output
Control output selectable between relay or SSR output
Periodic switching behavior of the output in case of sensor break
adjustable
Detailed operating instructions
Simple connection and installation
Technical specifications
| Item number | R-2011-RT |
| Operating conditions | |
| Operating temperature / Storage | 0 ... + 50°C / - 25 ... + 70 °C (non-condensing) |
| Air humidity | Up to 31 °C 80 %, up to 40 °C linearly decreasing to 50 % Air humidity |
| Protection class | Front side: IP65, rear: IP20 (according to EN 60529) |
| Electromagnetic Compatibility | EN 61326-1: 2006 |
| Electrical safety | EN 61010-1: 2010 (pollution degree 2, protection class II) |
| Electrical connections | |
| Power supply | selectable in selection list above: 230 Vac (+10 % - 20 %) or 24 Vac/dc (+/- 10 %) |
| Power consumption | max. 5 VA |
| Entrance(Sensor) | PT100 |
| Scale | - 200 ... + 600 °C |
| Measuring accuracy | +/- 0.5 % (scale range) +/- 1 digit |
| Outputs | |
| C/A2 Output | Relay: 250 Vac, 8 A, changeover contact (can be set as control or alarm output) |
| SSR Output | max. 20 mA / 12 Vdc |
| Relay service life | Without load 30 million switching cycles, at 250 Vac / 8 A 100,000 switching cycles |
| Regulation | |
| Setpoint | 1 Setpoint |
| Control type | Adjustable: ON - OFF, PID, P, PI, PD |
| A/D Converter | 12 bit resolution |
| Measuring cycle | 100ms |
| Hysteresis | |
| Housing | |
| Housing type | Panel mounting type according to DIN 43700, with Fastening device |
| Housing material | Self-extinguishing |
| Dimensions(LxBxT) | 35 x 77 x 71 mm |
| Installation cut-out | 71 x 29.5 mm |
| Installation depth | 73 mm |
| Display | |
| Jobs | 4-stellig |
| Character height | 12,5 mm |
| Display type | 7-segment LED display, red |
| Connection type |
- Temperature controller
- individually packed
- Detailed operating instructions
General information
If you have not found the right device for your standard application, please feel free to contact us. Our technical support team will be happy to check whether we can offer you a suitable item.