Pipe contact sensor in IP65 housing
Pipe contact sensor in IP65 housing
€13.03
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-GRA-PT1000
Product information "Pipe contact sensor in IP65 housing"
Pipe contact sensor in plastic housing for temperature detection in the range from - 50 °C ... + 90 °C. The sensor sits in an impact-resistant and moisture-proof plastic housing and can therefore also be used outdoors. The aluminum block enables good temperature transmission and contains a feed-through for cable ties or tensioning straps to attach the sensor. Our pipe contact sensor is also available in the store with an active output.
| Output: | Ausgang passiv |
|---|---|
| Sensor: | KTY81-110, KTY81-210, NI1000, NI1000TK5000, NTC5k, NTC10k, NTC20k, PT100 Klasse B, PT1000 Klasse B |
| Item number | TP-GRA |
| Sensor | freely selectable (PT1000, PT100, NTC5K, NTC10k, NTC20K, KTY81-210, KTY81-110, Ni1000, Ni1000TK5000) |
| Temp. coefficient (Sensor) | 3850 ppm/K |
| Measuring current | 1.0 - 3.0 mA |
| Error limit | dT = +/- (0.30°C + 0.005 x T) |
| Circuit type | 2 - Leiter |
| Operating temperature | - 50 °C ... + 90 °C |
| Housing dimensions | 66 x 60 x 39 mm |
| Housing material | Polyamide (white) |
| Protection class | IP65 |
| Mooring block | 12 mm x 50 mm made of aluminum |
| Connection terminal | Screw terminal(max. 1.5 mm²) |
| Cable bushing | PG Verschraubung (4 mm ... 10 mm) |
- Pipe contact sensor in the housing
- individually packed
Areas of application
- Heating technology
- Building automation
- Air conditioning and ventilation systems
- Cooling systems
- Storage rooms
- Plant engineering
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.