Pipe contact sensor with brass sleeve up to 200°C
Pipe contact sensor with brass sleeve up to 200°C
€12.86
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-AM-S2-1.0-PT1000
Product information "Pipe contact sensor with brass sleeve up to 200°C"
Universal contact temperature sensor "Made in Germany" with brass sleeve and silicone cable (cable length selectable) for all common control systems for temperature measurement on pipes. It can be easily installed using the cable tie supplied. The bendable brass plate ensures a large contact surface regardless of the surface condition. Thanks to the silicone cable, the application range is -50° ... +200°C. You can find temperature sensors for other temperature ranges in our store. The right temperature sensor, which you can select directly above, is crucial for the functionality of the sensor. If you are not sure which sensor is right for you, the characteristic curve overview further down in the description will help you. We are also happy to answer any questions you may have by telephone.
| Item number | TP-AM-S2 |
| Temperature sensor | see selection list above (PT1000, PT100, NTC5K, NTC10k, NTC20K, KTY81-210, KTY81-110, Ni1000, Ni1000TK5000) |
| Circuit type | wire |
| Measuring current | ca. 1 mA |
| Connection cable | Flexible silicone cable (red) |
| Cable length | the total length of both Auswahlliste (1.0 m, 2.0 m, 3.0 m, 4.0 m, 5.0 m, 6.0 m, 7.0 m, 8.0 m, 9.0 m, 10.0 m, 15.0 m) |
| Cable cross-section | 2 x 0.22 mm² |
| Connection ends | 50mm free ends with ferrules |
| Protective sleeve | Brass sleeve 6 x 40 mm |
| Brass plate | 30 x 20 x 0.5 mm |
| Protection class | IP54 |
| Operating temperature | -50 °C ... + 200 °C |
- Contact temperature sensor
- Cable tie
- individually packed
Areas of application
- Heaters and heating controls
- Solar systems
- Air conditioning and ventilation systems
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.
