Platinum temperature sensor PT1000 up to 600°C
Platinum temperature sensor PT1000 up to 600°C
€9.40
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
MAT-PT1000B-SET4
Product information "Platinum temperature sensor PT1000 up to 600°C"
Platinum temperature sensor PT1000 for a temperature range of - 50 ... + 600 °C. This sensor reacts to temperature changes with a change in resistance, with a resistance of 1000 Ohm at 0 °C. The sensor complies with the tolerance according to DIN EN 60751 class B. You can select the required quantity from the selection list above. You can find more temperature sensors in our store.
Technical specifications
| Item number | MAT-PT1000B |
| Sensor | PT1000 (R=1000Ω at 0 °C) |
| Class | B |
| Norm | DIN EN 60751 |
| Operating temperature | - 50 ... +600 °C |
| Circuit type | 2 - Leiter |
| Measuring current | 1.0 mA typical, 3.0 mA max. |
| Temperature coefficient | 3850 ppm/K |
| Error limit | dT = +/- (0.30 °C + 0.005 x T) |
| Connection | |
| Connecting wires | |
| MaterialSensor | High-purity platinum layer on ceramic substrate |
| Dimensions Sensor (LxBxH) | 2.3 x 2.0 x 1.1mm |
- Temperature sensors
- individually packed
Areas of application
- Building technology
- Industrial technology
- Heating technology
- Ventilation technology
- Plant engineering
- Sensors
- Computer technology
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Ask us for price and delivery conditions.