Room humidity sensor with 4 - 20 mA and 0 - 10V output
Room humidity sensor with 4 - 20 mA and 0 - 10V output
€93.24
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
FA-GR
Product information "Room humidity sensor with 4 - 20 mA and 0 - 10V output"
Room humidity sensor with 4 - 20 mA or 0 - 10 V output signal. Our active room humidity sensors provide a humidity-proportional analog voltage (0 V ... 10 V) or current signal (4 mA ... 20 mA). The desired output signal can be selected using a jumper. The humidity transmitter impresses with its high accuracy and long-term stability and is therefore particularly suitable for use in building and industrial automation. The use of a capacitive polymer sensor with temperature compensation ensures particularly high accuracy.
Technical specifications
| Item number | FA-GR |
| Sensor element | Capacitive, temperature-compensated polymer sensor |
| Deviation humidity | max. +/- 2 %rH at 23 °C, otherwise max. +/- 3.5 %rH |
| Supply voltage | 24 VAC +/- 10 % (for voltage output), 16 - 32 VDC (for voltage and current output |
| Signal output | |
| Work area | 10-95 %rH |
| Measuring range | 0-100 %rH |
| Ambient temperature | - 10 °C ... 60 °C |
Housing
| Operating temperature | - 50 °C ... + 100 °C |
| Housing dimensions | 74 x 74 x 24 mm |
| Housing material | Polyamide (white/ black) |
- Room humidity sensor with active output
- individually packed
Areas of application
- Humidity measurement in air conditioning and ventilation systems
- Monitoring of storage and cold storage rooms
- Control of dehumidification and humidification registers
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.