Room sensor in design housing for the interior
Room sensor in design housing for the interior
€12.97
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TP-GR-NTC5
Product information "Room sensor in design housing for the interior"
Universal room temperature sensor "Made in Germany" for heating, air conditioning and ventilation technology with modern plastic housing. The sensor can be used for temperatures from -50°C ... + 100°C indoors. The matching temperature sensor, which you can select directly above, is crucial for the functionality of the sensor. These sensors are also available as active sensors on request (surcharge). If you are not sure which sensor to use, please refer to the characteristic curve overview further down in the description. We are also happy to answer any questions you may have by telephone.
| Output: | Ausgang passiv |
|---|---|
| Sensor: | KTY81-110, KTY81-210, NI1000, NI1000TK5000, NTC5k, NTC10k, NTC20k, PT100 Klasse B, PT1000 Klasse B |
| Item number | TP-GR |
| Temperature sensor | see selection list above (PT1000, PT100, NTC5K, NTC10k, NTC20K, KTY81-210, KTY81-110, Ni1000, Ni1000TK5000) |
| Circuit type | 2-Leiter (3/4-Ladder on request) |
| Measuring current | ca. 1 mA |
| Housing dimensions | 96 x 81 x 25 mm |
| Housing material | |
| Connection terminal | Screw terminal (max. 1.5mm²) |
| Temperature range | -50°C ... +100°C |
| Protection class | IP30 |
- Outdoor sensor
- Operating instructions
- individually packed
Areas of application
- Heating technology
- Building automation
- Air conditioning and ventilation systems
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.
