Sheathed thermocouple type J up to 850 °C with miniature plug
Sheathed thermocouple type J up to 850 °C with miniature plug
€22.18
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TJ-MS-1100
Product information "Sheathed thermocouple type J up to 850 °C with miniature plug"
Fast-response sheathed thermocouple type J with miniature plug for temperatures up to 850°C and for use in liquid and gaseous media. Ideal for temperature measurement in the exhaust gas flow as the sheathed thermocouples can withstand high pressures and vibrations. Installation is very simple using the compression fittings available from us. The elements can also be bent. The plug used is a reverse polarity protected miniature plug TYPE J according to DIN EN 50212 which is compatible with all manufacturers. You can order the compression fittings required for fastening in our store at the same time.
| Temperature range: | bis 850°C |
|---|
| Item number | TJ-MS |
| Thermocouple | FeCu-Ni type J according to DIN 43710 |
| Diameter | see selection list above: 1.0 mm, 1.5 mm, 3.0 mm, 6.0 mm |
| Installation length | see selection list above: 100 mm, 150 mm, 200 mm, 300 mm, 500 mm |
| Material | Stainless steel 1.4541 |
| Protection class | IP65 |
| Max. Operating temperature MTE | - 220 °C ... + 850 °C |
| Max. Operating temperature Plug | - 50 °C ... +220 °C |
- Sheathed thermocouple with connected miniature plug
- Operating instructions
- individually packed
Applications
- Furnace and boiler construction
- Test benches
- Mechanical engineering
- Heating construction
- Plant engineering
- Industrial automation
General information
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. We also offer on request:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Please contact us for price and delivery conditions.
Characteristic curves of the sensors