Stainless steel thermowell G1/2" for aggressive media Length selectable
Stainless steel thermowell G1/2" for aggressive media Length selectable
€14.11
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
TV-200
Product information "Stainless steel thermowell G1/2" for aggressive media Length selectable"
Universal stainless steel immersion sleeve especially for use in aggressive media. For all standard cable sensors with a protective sleeve of max. 6 mm. The immersion sleeve enables good thermal contact with the medium to be measured and allows a defective sensor to be replaced without having to interrupt the closed circuit. The maximum operating temperature is 600°C. We also offer cheaper brass immersion sleeves up to 150°C. Of course, you will also find suitable temperature sensors in our store. We are also happy to answer any questions you may have by telephone.
The immersion sleeve is attached using the G1/2" thread, the temperature sensor is simply fixed in place using the locking screw.
| Artikelnummer | TV |
| Material | Stainless steel V4A |
| Einbaulänge | see selection list above (50, 100, 150, 200, 250, 300mm) |
| Gewinde | G1/2" DIN EN 228-1 |
| Schlüsselweite | SW 22 |
| Kabelfixierung | Locking screw M4 |
| Temperaturbereich | max. 600°C |
| Druckbereich | max. 40 bar |
- Thermowell
Applications
Heating systems and heating controls Spare part in exchange Air conditioning and ventilation systems for all types of cable sensors (buffer sensors, storage tank sensors, immersion sensors, etc.)Generelle Informationen
If you cannot find a suitable product for your application in the field of temperature measurement technology in our store, please do not hesitate to contact us. On request we also offer:
- 3 - or 4-wire circuits
- Special sensors
- Different sleeve diameters and sleeve lengths
- higher temperature ranges
- Special cables
Custom-made products are usually possible from small quantities.
Note for corporate customers: Ask us for price and delivery conditions